Jak začít s rekondičním cvičením pro psy?

Už jste mnohokrát viděli videa na Youtube nebo Instagramu, ale vůbec nerozumíte cvikům, které vidíte?  Nevíte, co je ke cvičení potřeba a kde vůbec začít?  Máte pocit, že s vašim psem byste to prostě nezvládli?

Věřím, že vás tímto článkem přesvědčím o tom, že cvičit se dá s každým psem. Prozradím vám, jaký základ je k tomu potřeba a co zajistit, aby cvičení bylo bezpečné a oba vás bavilo :-).

Rekondiční cvičení, dogfitness, fyzioterapeutické cvičení, kondiční cvičení, mnoho názvů pro jednu skvělou věc. Naučit se ji můžete pod dohledem fyzioterapeuta na soukromých lekcích, seminářích nebo kurzech. Samozřejmě jako všechno je nejlepší začít trénovat preventivně, když psovi nic není. Dogfitness cvičením se dají krásně poznat některé špatné pohybové stereotypy a vzorce, které pes do svého běžného života aplikuje a pracovat na nich můžete dříve, než se projeví jako problém.

Pro koho je toho cvičení vhodné? Pro úplně všechny věkové, kondiční, plemenné a váhové kategorie psů. Určitě se mnou souhlasíte, že jednodušší bude vypsat pro koho toho cvičení vhodné není.

Kontraindikace (kdy se nesmí cvičit):

  • jakákoliv odchylka od běžného zdravotního stavu (bolestivost, teplota, nechutenství…)
  • kulhání nejasné příčiny
  • jiné pohybové potíže nejasné příčiny
  • druhá polovina březosti feny
  • pooperační stavy

Při cvičení je důležité dodržovat základní pravidla. Musíte vědět, co cvičením chcete dosáhnout, jaké pomůcky použít a jak mají jednotlivé cviky vypadat.

Jak cvičit vždy bezpečně?

  1. Neklouzavá podlaha: Pokud cvičíte se psem doma, je dobré pořídit neklouzavou podložku nebo koberec. Když cvičíte venku, pozor na klouzavou trávu nebo nerovný terén, se kterým by pes při cvičení nemusel počítat. Když tlapky u cvičení podkluzují, pes zapojuje jiné svaly a podporujeme u něj špatný pohybové návyky.
  2. Soustředěný pes:  Jako úplný základ musíme psa naučit stát nehybně ve statických pozicích, to jsou pozice, kdy chceme psa udržet v klidu a hlava i končetiny zaujímají určitou polohu. Že se vám to zda jako sci-fi :-)? Vůbec ne, každý pes to zvládne a divochům to pomůže zklidnit se i v jiných situacích.
  3. Pes se vědomě pohybuje: Pes musí umět pracovat se svým tělem VĚDOMĚ. To znamená, že ví kam dává končetiny, vnímá, že něco překračuje nebo že na něčem stojí. Tohle vše se dá při cvičení krásně naučit. Psovi to pomůže i v běžném životě, například při překonávání různých povrchů a terénů nebo ve sportu.
  4. Správný výběr pomůcek: U pevných targetů je důležitý neklouzavý povrch a správná šířka, která dovolí psovi stát pohodlně vy fyziologickém postoji. U balančních pomůcek je důležitá správná velikost, aby pes mohl být v požadované pozici správně. U kulatých balančních pomůcek je potřeba hlídat postavení zápěstí, kotníků a prstů tak, aby nedocházelo k přetěžování šlach svalů končetin.
  5. Počty opakování: Méně je někdy více. Psa to musí hlavně bavit a myslete na to, že ze začátku je pro psa toto cvičení náročné. Ze začátku doporučuji věnovat se tomuto cvičení 1x denně 5 -10 min.

Něco podobného možná znáte z lidské rehabilitace. Fyzioterapeut vás nutí dlouhé minuty správně dýchat, stát a sedět. Hodnotí vaše nohy do „x“ nebo do „o“ a prsty zmuchlané do nepřirozených pozic jako důsledek používání moderní obuvi.

Nuda co? Chcete si zacvičit a oni vás pořád nutí jen stát a dýchat? A přesně tak by se mělo začínat i u psů.

Potřebujeme psy naučit stát správně a přirozeně.

Pak už si s pozicemi můžeme hrát a vybírat cviky, které jsou vhodné konkrétně pro našeho psa.

Co je to ten „target“? Je to předmět, který psovi určuje postavení končetin a celého těla. Bohatě vám k tomu postačí dřevěná deska potažená kobercem nebo nějakým jiným neklouzavým materiálem. Pokud se necítíte na to, abyste si ho sami vyrobili, můžete si targety objednat online a mít je za pár dní doma. Ze začátku je fajn mít doma targety dva (jeden pod přední a druhý pod zadní nohy).

 Jaká pozitiva má dogfitness cvičení?

  • zlepšování psí kondice
  • posilování „vnitřních svalů“, které chrání páteř a velké klouby
  • protahování měkkých tkání a zvyšování rozsahu v kloubech
  • posilování konkrétních svalových skupin
  • využití jako součást rehabilitace
  • kompenzace ke sportu

Jak se to cvičení naučit?

  1. Můžete se svém okolí vyhledat fyzioterapeuta, který se tomu věnuje a chodit na soukromé lekce, důležité je pak cvičit i doma.
  2. Zúčastnit se nějakého kurzu nebo semináře, kde vám objasní pravidla a principy cvičení a přímo se svým psem si je vyzkoušíte.
  3. Využijete možnosti online kurzu, kdy budete cvičit doma podle návodů a posílat fotky a videa ke konzultaci.

Samozřejmě každému vyhovuje jiný typ vzdělávání a je na vás co si vyberete. Můžete kombinovat více věcí dohromady, například si pořídit online kurz a občas cvičení zkonzultovat s fyzioterapeutem nebo trenérem.

Já nabízím všechny tři možnosti. Na soukromé lekce/terapie se ke mě můžete objednat (kontakt najdete, když na této stránce sjedete úplně dolů :-))

Online kurz Rekondiční cvičení pro psy online, kde se během 10 týdnů naučíte více než 30 cviků.

Jednodenní seminář Komplexní péče o psího sportovce, kde si vysvětlujeme teoretické informace a prakticky nacvičujeme základy dogfitness.

Jako veterinární lékařka propojuji vědecké poznatky medicíny s alternativními možnostmi. Specializuji se na prevenci. Ve své praxi učím klienty pečovat o zdraví jejich čtyřnohých kamarádů a předcházet tak nemocem a zraněním.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.