Je pro vás silvestr noční můra?

Dobře připravit sebe i psa na silvestrovskou noc je zásadní předpoklad k jejímu klidnému zvládnutí. Na světě jsou psi, kteří s ohňostroji a s hlasitými zvuky nemají vůbec žádný problém. Pokud jste majitelem právě takového psa, gratuluji. Existuje určitá pravděpodobnost, že to takhle bude do konce jeho života, ale co když ne?

Bezpečnost na prvním místě

V období Vánočních svátků a před silvestrem buďte opatrní na volný pohyb vašeho psa. To platí i u psů, kteří jsou se zvuky jinak „v pohodě“, to se v průběhu života může změnit. Doporučuji jej mít na vodítku ve městech a v dalších místech, kde nemůžete vyloučit, že nikdo ohňostroj nebo petardu neodpálí. Psa mějte vždy označeného známkou s vaším telefonním číslem, zvlášť v období silvestra.

Den D

Pokud máte štěňátko a čeká vás první silvestr je dobré jej unavit jak fyzicky tak psychicky, je šance, že večer a noc prospí. U dospělého psa i štěňátka je důležitý váš vnitřní klid, který dokážete na psa přenést. Pokud je pes nervózní zkuste jej zabavit hračkou, lízací podložkou, čichacím koberečkem, plnící hračkou nebo hračkou na okus.

Rozhodně nenechat psa samotného, vaše přítomnost je pro něj nejdůležitější!

Preparáty neveterinární

Homeopatika

Homeopatie je jemná a účinná terapie harmonizující celou bytost, snažící se svými postupy a metodami nasměrovat tělo ze stavu nemoci do stavu zdraví, stimulovat jeho energii, sílu a schopnosti, pomoci navodit, harmonii a pohodu na všech úrovních.

Jaká homeopatika se dají využít?

  • Aconitum napelus
  • Argentinum natricum
  • Borax
  • Phosphorus

V ředěních 15-30 CH.

Bachovy esence

Doporučuji Krizovou esenci pěti bylin, kdy přichází okamžitá úleva. Kapou se do tlamy nebo na čumák při stresu co 10 minut.

Byliny

Dají se použít ve formě olejů nebo sušených bylin, můžete si vyrobit tinkturu. Nejčastěji používané byliny při stresu jsou kozlík, heřmánek, chmel, levandule.
Doporučuji výrobky z Dokonalé lásky. Jejich Krizová lahvička, je preparát preparát pro rychlé zklidnění, je to kombinace bylin a aromaterapeutických olejíčků.

Aromaterapie

Oleje se používají do aromadifuzéru nebo se dají namazat na tlapky, na ucho. Je fajn vyzkoušet dříve než na silvestra, zda to pes toleruje. Kozlík lékařský, boswelia, CBD, majoránka jsou oleje používané pro zmírnění stresu.

Veterinární přírodní preparáty

Relaxis

Čistě přírodní preparát, který nemá žádné tlumící účinky. Podává se 6h před vystavení nepříjemným podnětům, ale já doporučuji podávat klidně týden dopředu každý den. Obsahuje l-treanin, což je aminokyselina, která navozuje příjemné pocity uvolnění a relaxu. Nástup účinku je do 40 min. Ovlivňuje hladiny dopaminu a serotoninu a pes je díky tomu „šťastnější“ a více relaxovaný. L-treanin mění frekvenci mozkových vln, uvádí mozek do alfa vln, které jsou v mozku při meditaci nebo před spánkem.

Aptus Relax

Obsahuje l-tryptofan, což je prekurzor serotoninu (důležitý pro dobrou náladu). Tělo si serotonin díky zvýšeném příjmu aminokyseliny l-tryptofanu umí více vyrobit.
Dále obsahuje kolostrum calming komplex, který navozuje pocity pohody a vitamín B1, který podporuje činnost nervové soustavy. Začít podávat by se měl minimálně týden před silvestrem.

Alavis calming

Obsahuje vitamín B1, kolostum calming komplex, což je uklidňující složka a l-treanin, který v mozku navozuje alfa vlny. Podává se 1x denně, ale v obdobní stresu může být dávka 2-3x zvýšená. Doporučuji začít dávat týden předem.

Feromonové obojky

Volila bych je jako podporu ostatních preparátů. Obojek obsahuje feromon, který vytváří feny k uklidnění svých štěňat. Psi jsou schopni rozpoznat tyto feromony během celého života a pomocí nich se uklidnit. Obojek představuje přírodní cestu, jak pomoci psům, aby se lépe vyrovnali s novou či stresovou situací.

Veterinární přípravky

Sileo

Obsahuje dexmedetomidin, což je látka, která se používá k premedikaci zvířete před narkózou. Gel, který se nanáší na vnitřní stranu tlamy, na sliznici tváře nebo na dásně. Při podávání je důležité používat rukavice. Snižuje aktivitu nervového systému a tím snižuje i stresovou reakci na podněty. Blokuje uvolňování noradrenalinu a tím snižuje úlekový reflex.
Kontraindikace: onemocnění srdce, ledvin a jater. Proto bych u starších zvířat byla opatrná a doporučuji zvíře před podáním nechat vyšetřit. Pes po podání nespí, jen se méně bojí.

Tessie

Tento léčivý přípravek zajišťuje krátkodobou úlevu od úzkosti a strachu vyvolaného hlukem nebo odchodem majitele. Účinnou látkou je zde Tasimipidin. Tato látka vyvolávající inhibici uvolňování noradrenalinu a tím blokuje úlekový reflex, a tím potlačující vzrušení. Přípravek se podává do tlamy.

 

Sedalin, Sedan

Obsahuje látku acepromazin, která způsobuje to, že se pes nehýbe, ale pes všechno vnímá. Proto je pro psa situace stále velmi stresující, já tento preparát nedoporučuji. Podává se do tlamy.

Podání všech těchto léčiv musí být doporučeno veterinárním lékařem.

Jako veterinární lékařka propojuji vědecké poznatky medicíny s alternativními možnostmi. Specializuji se na prevenci. Ve své praxi učím klienty pečovat o zdraví jejich čtyřnohých kamarádů a předcházet tak nemocem a zraněním.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.