Mého psa bolí záda…

Stalo se, že vašeho psa bolela záda? Co byste v tu chvíli dali za to, aby byl váš miláček zase v pořádku a radoval se z pohybu? Hrozili vám na veterině operací?

Miluju sledovat psy v pohybu. Když vesele běhají po lese a dovádějí ve sněhu. Ladnost a rychlost psích těl při sportu, skoky do vody za oblíbenou hračkou nebo hra na honěnou s psím kamarádem.

Jsou šťastní.

Co se ale děje v psím těle a hlavě, když to najednou nejde?

Jako první bych chtěla zmínit, že nejdůležitější je vyšetření veterinárním lékařem, který kromě klinického vyšetření provede i další důležité testy a laboratorní vyšetření, včetně rentgenologických snímků.

Pokud vyšetření neprokáže nic zásadního, ale váš pes stále není ve své kůži. Ztuhle chodí, nechce skočit do auta nebo je bolestivý při doteku. Možná právě u vašeho psa došlo k mechanické blokádě ve tkáních. Když si představíte psí záda, nejsou to jen kosti a svaly. Jsou to také klouby, vazy, šlachy, fascie, cévy, nervy a blízko uložené orgány. Všechny tyto struktury by měly být více či méně (kosti, některé klouby) vůči sobě pohyblivé. Pokud nejsou, mění se struktura i funkce tkání v dané oblasti. Dochází k blokádě.

Jaké jsou příčiny blokád?

  • nárazy
  • pády
  • opakované přetížení konkrétní oblasti těla
  • špatné pohybové vzorce
  • působení intenzivních fyzikálních sil

 

Pokud je blokáda v psím těle, dochází k chybnému přenášení tlaků a tahů v těle. Organismus se snaží mechanické bloky překonat. Často se stane, že blok nepřekoná a stav se ještě zhorší.

Co blokáda v psím těle způsobuje?

Změna držení těla a následný vznik kompenzačních mechanismůšpatných pohybových stereotypů. Mění se zaúhlení kloubů  na končetinách a jejich rozsahy. Vzniká nepřiměřená zátěž pro kost, která se následkem toho hůř inervuje a prokrvuje. Blokády omezují pohyb orgánů dutiny břišní a v těle vzniká nepříjemné pnutí. Blokády v neposlední řadě ovlivňují svaly a konkrétně jejich výkon a napětí.

Jak poznám, že mého psa bolí záda?

Pes nám bohužel ve většině případů nedokáže sdělit, že ho záda už delší dobu pobolívají. Navíc pokud je pes sportovec nebo takový ten správný blázen, vyburcuje se a své tělo v tu chvíli neposlechne. Často to u psů poznáme až v pozdějším stádiu. Hřbet může být nahrbený, pes se neochotně a nekoordinovaně pohybuje, může vokalizovat při dotyku (zad, hrudníku, břicha), může kulhat, nebude chtít vyskočit do auta/na postel, bude se držet v teple.

Jaké mám jako majitel možnosti řešení?

Veterinární lékař psovi poskytne úlevu od bolesti ve formě analgetik, doporučí vám další preparáty jako například kloubní výživu. Jednotlivé složky chondroprotektiv mám popsány v e-Booku 8 kroků k bezbolestnému pohybu vašeho psa, který si můžete ZDARMA STÁHNOUT ZDE.

V dnešní době se rozrůstá obor fyzioterapie pro zvířata a pokud má váš pes pohybové potíže, fyzioterapie bude pro vás jasná volba. Popíšu vám svůj rehabilitační plán, který mi je nejbližší. Nejprve používám nějakou manuální techniku, nejčastěji Dornovu metodu.

Pokud se podaří blokádu odstranit a dojde ke zlepšení, na řadu přichází cvičení. Aktivní cvičení je pro psa i páníčka velmi zábavná a oblíbená část rehabilitace. Pes se učí zapojovat střed těla (core), správně stát, vědomě používat končetiny, protahovat a posilovat. Ke cvičení se používají pevné targety i balanční pomůcky.

Pokud byste se chtěli o tomto cvičení něco více dozvědět, zvu vás na svůj ONLINE KURZ.

Krátká ukázka cvičení:

 

Výborné jsou také fyzikální metody fyzioterapie jako je laser, magnetoterapie nebo termoterapie. 

Je dobré psa držet v teple, hlavně jeho záda. Pokud je sychravo a větrno, je dobré psa oblékat (pokud to toleruje a je mu zima). Kontrolovaný pohyb, omezení skákání, aportování a hraní s jinými psy by měly být samozřejmostí.

Jako veterinární lékařka propojuji vědecké poznatky medicíny s alternativními možnostmi. Specializuji se na prevenci. Ve své praxi učím klienty pečovat o zdraví jejich čtyřnohých kamarádů a předcházet tak nemocem a zraněním.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.