Jak zvíře chránit proti klíšťatům

 Jako každý rok i letos většina majitelů řeší „co dají na klíšťata“. „Paní doktorko, co je lepší? Obojek, tableta, pipeta, přírodní oleje, korálky na krk nebo elektronický odpuzovač?“ Ufff, co si z toto vybrat?

Na začátek bych ráda zmínila příběhy dvou pejsků. Roxynky a Christinky. Tyto fenky jsou mých kamarádek a vím jakým peklem si obě prošly…

Roxy je 11ti letá dáma, která už má ve svém věku zdravotní problémy. Není to ale žádné tintítko, je to bull slečna, teď už spíš babča :). Její majitelka jí aplikovala tu nejobyčejnější pipetu proti klíšťatům, protože jí žádné přírodní preparáty nezabíraly. Za pár hodin po aplikaci pipety jí zkolabovaly játra a ledviny. V tu chvíli byla prognóza spíše špatná. Po pěti dnech intenzivní podpůrné a infuzní terapie se její stav stabilizoval. Poškození orgánů je ale bohužel trvalé.

Christinka je mladá fenka Československého vlčáka, která se nakazila anaplazmózou, o které píšu v předchozím článku. Tuto nemoc přenášejí klíšťata a je pro psy velice nebezpečná. Christince rovněž začaly kolabovat životně důležité orgány. Musela brát dlouhodobě antibiotika a pro celou rodinu to bylo velmi stresující období.

Takže co si vybrat? „Spolehlivou“ chemii nebo riziko nákazy?


Sepsala jsem pro vás zde možnosti chemických i přírodních antiparazitik:

    Chemická antiparazitika většinou nemají repelentní účinky a vstřebávají se přímo do krve.

  • pipety mají účinek 1-3 měsíce, psům se aplikují přímo na kůži, kde na navážou do kožního mazu a část se také vstřebává do krve, při koupání nebo promoknutí jejich účinek klesá
  • obojky vydrží několik měsíců (klidně celou sezónu), vylučují látky, které se vážou na kožní maz a vstřebávají se do krve
  • tablety se prodávají s účinností na 1-3 měsíce, aplikace je velmi pohodlná, tablety jsou ochucené a pes je rád sežere
  • spreje po okoupání nebo zmoknutí psa ztrácí efekt, musí se aplikovat často

Nevýhody: Pes by místo aplikace neměl olizovat nebo látku pozřít. Toxické i pro ostatní členy domácnosti, pozor na děti!

Další nebezpečí chemických antiparazitik, které látky jsou nebezpečné pro určitá plemena psů a jaké látky jsou toxické pro kočky mám dopodrobna sepsáno v EBOOKU NEJČASTĚJŠÍ OTRAVY PSŮ A KOČEK.

   Přírodní antiparazitika se v poslední době dostávají do popředí z důvodu chemické zátěže klasických přípravků proti klíšťatům. Přírodní antiparazitika jsou dobře snášena zvířaty, nedráždí pokožku a nevadí, pokud je zvíře olízne. Stále více lidí se snaží mít netoxickou domácnosti, kde používají přírodní prací a čisticí prostředky. Pes, kterému v krvi kolují chemická antiparazitika jim do toho nezapadá. V domácnosti s malými dětmi bývají často preferovaná z důvodu malé toxicity pro ostatní členy domácnosti. Můžou se používat u mláďat, březích i kojících samic.

  •  éterické oleje z levandule, rozmarýnu, tea tree, citrusů, cedrového dřeva, eukalyptu se v různém množství a časových intervalech kapou na kůži
  • prášky, které se sypou do jídla s obsahem přírodních surovin jako je máta, česnek, zázvor, pískavice řecká
  • pipety, šampony, obojky a spreje s obsahem přírodních látek dnes již nejsou výjimkou, takže si každý může zvolit variantu, která mu vyhovuje
  • ultrazvukový odpuzovač, vydává ultrazvukové vlny, které odpuzují blechy a klíšťata
  • jantarové korálky obsahují aromatické chemikálie zvané terpeny, které se uvolňují když se jantar tře o srst nebo zahřívá, ty se absorbují do srsti a odpuzují klíšťata a blechy

Nevýhody: Není prokázána jejich 100% účinnost. Každý si musí vyzkoušet sám, co je mu blízké a zároveň jestli to zrovna u jeho psa funguje.

Jak správně vytáhnout klíště?

Existují různé nástroje pro vytahování klíšťat. Jsou to různé pinzety, háčky a podběráky. Klíště nevytahujte kroucením, točením ani jej ničím nezakapávejte a nepolívejte. Klíště nástrojem taháme do stran a nahoru. Po vytažení místo vydezinfikujte jodovou dezinfekcí. Místo přisátí hlídejte pár dní, jestli se náhodou nezanítilo.

Příklady nástrojů na vytažení klíšťat:

Bohužel vám nedám radu, který preparát bude pro vašeho psa vhodný. Záleží na váš čemu věříte a co je pro vás a vašeho psa to pravé.

 

Jako veterinární lékařka propojuji vědecké poznatky medicíny s alternativními možnostmi. Specializuji se na prevenci. Ve své praxi učím klienty pečovat o zdraví jejich čtyřnohých kamarádů a předcházet tak nemocem a zraněním.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.