Nemoci přenášené klíšťaty

S přibývajícími slunečními paprsky nás to táhne ven do přírody. Každý majitel psa ví, že klíšťata jsou pro jeho miláčka nebezpečná, ale víte jaké příznaky mohou mít jednotlivá onemocnění?

Sepsala jsem vám zde konkrétní nemoci, kterými se váš pes může nakazit, v dalším článku se podíváme na to, jak správně vytáhnout klíště, jak pečovat o ránu po kousnutí a jak se klíšťatům bránit.

Klíšťata jsou parazitičtí roztoči, kteří se živí sáním krve obratlovců. Tato malá potvůrka má na svém těle speciální orgán, díky kterému dokáže vyslídit svého hostitele. Klíště po přisátí vypustí do rány anestetika a látky, které tlumí vznik zánětu. Snaží se být co nejméně nápadné, aby si ho oběť nevšimla.

U nás se vyskytuje několik druhů klíšťat. Ty častější a nejznámější jsou klíště psí Rhipicephalus sanquineus a klíště obecné Ixodes Ricinus. Dalším druhem rozšiřujícím se po naší republice je Piják lužní Dermacentor reticulatus, který potřebuje ke svému životu teplejší podmínky.

Klíšťata se vyskytují od května do září v oblastech zhruba do 700-800 m n.m. Na svém těle mají štítek, který u samců kryje celý povrch zádě. Samci se neživí krví. Samice mají tento štítek jen v 1/3 zádě, zbytek těla je pružný a dokáže se několikanásobně zvětšit. Důvodem tohoto zvětšení je nasátí co největšího množství krve hostitele.

Nemoci, které klíšťata přenáší:

Lymská borelióza:

Odborníci tvrdí, že zhruba 20% klíšťat je infikováno boreliózou. Troufám si říct, že většina psů, která se často pohybuje venku, se s boreliózou setká. Záleží na imunitním systému daného jedince, jak se s touto nemocí popere. U některých psů může dojít k nákaze, která se ale klinicky neprojeví. Nemoc číhá v těle a může propuknout o několik měsíců později, ale také nemusí. Projevy této nemoci u psů jsou nejčastěji bolest kloubů a s tím spojené kulhání na jednu nebo více končetin, dále zvýšená teplota, anorexie (odmítání jídla). Mezi vážnější projevy boreliózy patří poškození ledvin, srdce nebo mozku. Proti této nemoci se dá preventivně bránit vakcinací, kterou je nelepší aplikovat ještě před sezónou klíšťat (březen nebo dříve). Kočky nejsou k tomuto onemocnění tolik vnímavé jako psi, kočka onemocní boreliózou jen velmi raritně.

Erlichióza:

Fáze této infekce můžou být u psů akutní a chronické. V akutní fázi se vyskytují horečky, otoky mízních uzlin, slabost, deprese, dýchací potíže. V chronické fázi se vyskytují horečky, chudokrevnost, ztráta hmotnosti, krvácení z nosu, selhání ledvin. Erlichie napadají buňky imunitního systému a organismus je tak náchylnější i na další infekční onemocnění.

Anaplazmóza:

Klinické příznaky nemoci se mohou projevit až 21 dní po infekci. Projevy nemoci jsou například malátnost, nechutenství, teplota, zvětšení sleziny, odpor k pohybu, ztuhlost, slabost, kulhání, bolestivost kloubů, zvrácení a průjem. Anaplazmy napadají krevní buňky a tím pádem se v krvi snižují počty krvinek a destiček.

Babesióza:

Nemoc přenáší výše zmíněný Piják lužní. Babesie způsobují rozpad červených krvinek v těle zvířete. Následkem toho vzniká chudokrevnost, na kterou tělo reaguje zrychleným dýcháním a zvýšeným tepem. Zvíře je unavené, apatické, má bledé nebo žluté sliznice a má horečku.

Jak zkontrolujete barvu sliznic se dozvíte ZDE.

V dalším článku se budu věnovat tomu jak správně odstranit klíště a jak se jim preventivně bránit.

Jako veterinární lékařka propojuji vědecké poznatky medicíny s alternativními možnostmi. Specializuji se na prevenci. Ve své praxi učím klienty pečovat o zdraví jejich čtyřnohých kamarádů a předcházet tak nemocem a zraněním.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.