Jako každý rok i letos většina majitelů řeší „co dají na klíšťata“. „Paní doktorko, co je lepší? Obojek, tableta, pipeta, přírodní oleje, korálky na krk nebo elektronický odpuzovač?“ Ufff, co si z toto vybrat?
Roxy je 11ti letá dáma, která už má ve svém věku zdravotní problémy. Není to ale žádné tintítko, je to bull slečna, teď už spíš babča :). Její majitelka jí aplikovala tu nejobyčejnější pipetu proti klíšťatům, protože jí žádné přírodní preparáty nezabíraly. Za pár hodin po aplikaci pipety jí zkolabovaly játra a ledviny. V tu chvíli byla prognóza spíše špatná. Po pěti dnech intenzivní podpůrné a infuzní terapie se její stav stabilizoval. Poškození orgánů je ale bohužel trvalé.
Christinka je mladá fenka Československého vlčáka, která se nakazila anaplazmózou, o které píšu v předchozím článku. Tuto nemoc přenášejí klíšťata a je pro psy velice nebezpečná. Christince rovněž začaly kolabovat životně důležité orgány. Musela brát dlouhodobě antibiotika a pro celou rodinu to bylo velmi stresující období.
Chemická antiparazitika většinou nemají repelentní účinky a vstřebávají se přímo do krve.
Nevýhody: Pes by místo aplikace neměl olizovat nebo látku pozřít. Toxické i pro ostatní členy domácnosti, pozor na děti!
Další nebezpečí chemických antiparazitik, které látky jsou nebezpečné pro určitá plemena psů a jaké látky jsou toxické pro kočky mám dopodrobna sepsáno v EBOOKU NEJČASTĚJŠÍ OTRAVY PSŮ A KOČEK.
Přírodní antiparazitika se v poslední době dostávají do popředí z důvodu chemické zátěže klasických přípravků proti klíšťatům. Přírodní antiparazitika jsou dobře snášena zvířaty, nedráždí pokožku a nevadí, pokud je zvíře olízne. Stále více lidí se snaží mít netoxickou domácnosti, kde používají přírodní prací a čisticí prostředky. Pes, kterému v krvi kolují chemická antiparazitika jim do toho nezapadá. V domácnosti s malými dětmi bývají často preferovaná z důvodu malé toxicity pro ostatní členy domácnosti. Můžou se používat u mláďat, březích i kojících samic.
Nevýhody: Není prokázána jejich 100% účinnost. Každý si musí vyzkoušet sám, co je mu blízké a zároveň jestli to zrovna u jeho psa funguje.
Existují různé nástroje pro vytahování klíšťat. Jsou to různé pinzety, háčky a podběráky. Klíště nevytahujte kroucením, točením ani jej ničím nezakapávejte a nepolívejte. Klíště nástrojem taháme do stran a nahoru. Po vytažení místo vydezinfikujte jodovou dezinfekcí. Místo přisátí hlídejte pár dní, jestli se náhodou nezanítilo.
Příklady nástrojů na vytažení klíšťat:
Bohužel vám nedám radu, který preparát bude pro vašeho psa vhodný. Záleží na váš čemu věříte a co je pro vás a vašeho psa to pravé.