V pátek večer zvoní telefon: „Fenka nám nechodí na zadní nohy, jsme zoufalí, můžete se nám na ni podívat?“. Hned v sobotu jsme se s majitelkou a fenkou Ginnou potkaly. Ginna je desetiletá kříženka jack russela, kterou z ničeho nic přestaly poslouchat zadní nožky.
Majitelka ji vzala na veterinární kliniku, kde udělali klinické vyšetření, vyšetření krve, RTG páteře a ultrazvukové vyšetření břišní dutiny, bez nálezu. Dále se rozhodli pro CT vyšetření, kterým se taktéž nic neprokázalo.
Zde se můžete podívat, jak špatně na tom Ginna byla…
Ginna trpěla paraparézou pánevních končetin, což je částečná neschopnost pohybu. Byla depresivní, nechtěla jíst, začínala být agresivní a měla bolesti. Pomalu a jemně jsme začaly pracovat a rozhýbávat její ztuhlé tělo. Ze začátku jsem zvolila ošetření pomocí Dornovy metody.
Velmi jemně a s respektem jsem začala rozhýbávat klouby, měkké tkáně a v místě blokády jsem použila baňkování. Baňky jsou skvělým pomocníkem v místech, ve kterých jsou všechny struktury staženy a doslova slepeny k sobě.
Začala chodit, jíst, byla veselá a vrtěla ocáskem :-)! Nejpravděpodobněji se u ní jednalo o membránovou blokádu, kdy dojde v prvé řadě k mechanickému posunu kostí a měkké tkáně na tento stav reagují stažením. Pokud se včas nepodaří tyto tkáně uvolnit, dochází k útlaku cév a nervů v dané oblasti. Ginně stažené tkáně tlačily na nervy pánevních končetin a proto je nebyla schopná skoro používat.
Každý pes s pohybovým problémem musí být před zahájením jakékoliv rehabilitace nejprve vyšetřen veterinárním lékařem!