Trocha anatomie a fyziologie aneb jak štěňata rostou?
Kosti rostou do délky v místech, kde se nacházejí tzv. růstové ploténky. Růstové ploténky jsou tvořeny chrupavkou a jsou aktivními místy buněčného dělení. Během růstu se nové buňky neustále tvoří na straně blíže k tělu, zatímco starší buňky se postupně mineralizují a stávají se kostí. Tento proces umožňuje kostem prodlužovat se a růst.
Jakmile je dosaženo určitého věku nebo určitého stadia vývoje, růstové ploténky postupně zanikají a chrupavka se mineralizuje na kost. Doba, kdy dochází k uzavření růstových plotének a kosti přestávají růst na délku se u jednotlivých kostí v těle liší.
Zde vidíte, kdy se uzavírají růstové ploténky na jednotlivých kostech v těle:
Co z toho vyplývá?
Pohybový aparát štěňat (hlavně kosti a klouby) nejsou připraveny na velkou zátěž, nepřirozené pohyby, opakující se pohyby, ani neumí odolávat působení velkých sil. Proto je extrémně důležité štěně v období růstu nepřetěžovat. Říká se „kolik měsíců, tolik kilometrů“, s tím bohužel nemůžu souhlasit. Tato lidová poučka neplatí pro všechna štěňata. NIKDY nechoďte na tak dlouhé procházky, které by štěně unavily! Štěně by mělo jít z procházky plné síly. Další důležitá věc je kontrola pohybu. Nenuťte štěňata do opakovaných a náročných pohybů. Nenechávejte jej pohyb provádět, ani když ono samo chce.
Jaké pohyby jsou pro štěňata nevhodné?
Pohyb po kluzkém povrchu a pohyb po schodech se snažte u štěňat co nejvíce omezit. Přetěžuje to jejich nevyvinuté klouby a štěně si zároveň tvoří nevhodné pohybové a postojové stereotypy. K nadměrnému přetěžování ze strany majitele patří aportování, náročná fyzická aktivita a brzké sportování. Hra se štěnětem, které je těžší a větší je pro rostoucí kosti také nevhodné, protože nedokáží funkčně odolávat nadměrně působící síle.
Jaké pohyby jsou pro štěňata vhodné?
Ideální prostředí pro pohyb štěňat je přirozené, členité prostředí jako je například les. Samozřejmě procházky by měly být krátké s ohledem na individuální možnosti štěněte. Pokud máte doma všude kluzké podlahy, zkuste alespoň na první měsíce natáhnout staré koberce nebo použít jiný protiskluzový podklad. Cvičit se psem cviky na všestranný rozvoj těla můžete začít v momentě, kdy si pejska přinesete domů. Pokud byste chtěli vědět, jak na to, navštivte fyzioterapeuta nebo se můžete zúčastnit mého semináře Komplexní péče o psího sportovce, kde se věnujeme také štěňatům.
Odpočinek je pro mladé tělo také velmi důležitý. Kvalitní regenerace podporuje růst a vývoj. Během spánku dochází k uvolňování růstového hormonu, který podporuje růst kostí, svalů a dalších tkání. Dále se obnovují svaly a další tkáně, které mohou být namáhané během hravých či učících aktivit. Dostatečný odpočinek pomáhá minimalizovat únavu a vznik zranění.
Správným managementem chovu (se zaměřením na pohybový aparát) můžete předejít mnoha problémům v budoucnu. Nemoci jako dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu jsou geneticky podmíněny, ale vnější faktory mohou jejich rozvoj urychlit nebo zhoršit. Na stav pohybového aparátu má velký vliv i výživa, proto tento aspekt nepodceňujte! V praxi se mi potvrdilo, že štěňata, která často prodělávala průjmová onemocnění mají v budoucnu potíže s pohybovým aparátem. Průjmem z organismu odchází důležité látky, které se kvůli zrychlené peristaltice nestihnou přes střevo vstřebat. Pak nezáleží na tom, jak kvalitně krmíte, protože se živiny ke strukturám pohybového aparátu nedostanou.
Závěrem bych chtěla zdůraznit, že jakoukoliv odchylku, kterou si na pohybu štěněte všimnete, je potřeba rychle řešit! Pokud by vám veterinární lékař řekl, že „z toho vyroste“ nebo „to netřeba řešit“, vyhledejte jiného. Rozhodnutí je vždy ve vašich rukou.