Populární Dornova metoda, co to vlastně je?

Pokud jste aktivní pejskař, určitě jste na pojem „Dornova metoda“ narazil, ať už při brouzdání na internetu, někdo tu „dornovku“ zmiňoval na cvičáku nebo jste se svým pejskem již terapii absolvovali. Pojďme se spolu podívat, co to vlastně je…

Dornova metoda je celostní nediagnostická technika k ošetření zvířecího nebo lidského těla. Terapeut pomalu plynulými pohyby pracuje s klouby a pomáhá jim vrátit se do původního postavení.

Klouby se nacházejí na končetinách, ale i v páteři mezi obratli. Princip Dornovy metody je založen na ošetření celého těla, kloub po kloubu, kůstku po kůstce a nesoustředí se jen na postižené místo. terapie probíhá tak, že terapeut aktivně pracuje a rozhýbe daný kloub, přitom jemným tlakem tlačí určitým směrem tak, aby se kloub vrátil na původní místo. Po uvolnění blokád dochází k obnovení cirkulace krve v cévách, lymfy i tkáňové tekutiny.

Jak vznikají blokády a „špatné postavení kloubů“?

Chybné postavení kloubů v těle vzniká jako důsledek nadměrného fyzického přetěžování zvířete, špatnými pohybovými vzorci, jednostrannými pohyby, úrazem, poraněním, sportem, nesprávnou manipulací se zvířetem nebo jen obyčejným skákáním z gauče.

Jak terapie probíhá?

Terapeut nejprve pracuje s pánevními (zadními) končetinami, rozhýbe každý kloub, ukáže mu jeho fyziologický pohyb, uvolní okolní tkáně a stejně pokračuje u všech kloubů na všech končetinách.  Pohybem se zapojí do činnosti svaly a všechny složky pojivových tkání, které za pohybu nevytvářejí ochranu, ale aktivně spolupracují. Po ošetření končetin přichází na řadu pánev a celá páteř od špičky ocasu po hlavu.

Zvládne to můj pejsek?

Ikdyž se to nezdá, většina psů terapii zvládá velmi dobře. Pro některé aktivní kousky je ležení nadlidský (nadpsí) výkon. Pokud se při ošetření zjistí nějaký problém, může to být pro psa nepříjemné. 

99 % pejsků se nechá přemluvit.

Nejlepší je prevence! Začít u štěňátka a terapie absolvovat pravidelně, dle doporučení terapeuta.

 

Indikace k terapii:

  •  Prevence
  •  Po úrazu
  •  Po operaci
  •  Sportovci
  •  Stáří
  •  Chronické pohybové potíže

Po terapii je důležité dodržet klidový režim minimálně 3 dny, pokud terapeut neurčí jinak. Pejsci po operacích, úrazech, s ortopedickými a neurologickými potížemi dodržují klidový režim, kontrolovaný pohyb na vodítku nebo režim s omezením dle doporučení veterinárního lékaře.

Pokud se nejedná po preventivní ošetření a pes má pohybový problém, vždy je nutné nejprve nechat psa vyšetřit veterinárním lékařem!

Jako veterinární lékařka propojuji vědecké poznatky medicíny s alternativními možnostmi. Specializuji se na prevenci. Ve své praxi učím klienty pečovat o zdraví jejich čtyřnohých kamarádů a předcházet tak nemocem a zraněním.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.