Velice důležité je správné provedení jednotlivých cviků a správný výběr balančních pomůcek.
Kdo z vás někdy dělal „plank“? Určitě víte kolik chyb můžete dělat při jednom takhle náročném cviku (postavení hlavy, propadlá bedra, povolené břicho…). A když se k tomu navíc přidá balanční plocha je to o to náročnější.
U psího cvičení je to úplně stejné. V první fázi pro nás bude důležité nastavit správný fyziologický postoj, polohu pánevního dna proti bránici a zapojení šikmých břišních svalů, které nám pozici pomohou krásně držet. Nejprve na pevné podložce a později i na balanční. Při terapiích Dornovou metodou a Osteodynamikou se často setkávám s povolenými bříšky, kvůli čemu mohou vznikat potíže s páteří.
Pejsci si také jako my lidi vytvářejí své pohybové stereotypy a ne všechny jsou ideální!
Bohužel, to jaké si pes vytvoří pohybové stereotypy záleží taky hodně na nás majitelích. Když pes bydlí v bytě v domě bez výtahu a 3-4x denně sejde schody, točí se vždy jedním směrem. Cestou nahoru, když jde do schodů tak se zase točí směrem druhým. Pokud pes chodí na vodítku z levé strany páníčka a hlavu otáčí vždy doprava nahoru, tak to není úplně přirozené (vy se potom neustále díváte doleva dolů, což pro váš krk není výhra).
Špatné pohybové vzorce, nesprávné zacházení se psem, nevhodně zvolený sport, náročná fyzická aktivita, to vše může vyústit ve svalové dysbalance. Ty se dají moc pěkně korigovat a upravovat právě cvičením.
Svalové dysbalance a pohybové stereotypy, mohou dříve nebo později vyústit ve zranění.
Balanční cvičení zároveň skvěle doplňuje tréninkový plán u sportovců. Samozřejmě úplně nejlepší je zařadit jej preventivně a zároveň je to super indoor aktivita, když je venku hnusně.
… ale o tom zas někdy příště 🙂