Skoro celý červenec jsme trávili na horách a u moře spolu s našim Arnoštem. Prozradím vám, co jsem všechno zabalila a na co byste určitě neměli zapomenout. Projeli jsme Rakousko, Slovinsko a chorvatský ostrov Rab. Dám vám tipy na turistiku ve vysokých horách i pobyt na pláži.
Pas a vakcinace
Pokud plánujete pobyt v zahraničí dostatečně s předstihem si zjistěte, co v daná země požaduje pro vstup se psem. O své cílové destinaci najdete vše potřebné ZDE.
Pes musí být čipovaný, mít PET PAS a platné potvrzení o vakcinaci proti vzteklině.
POZOR pokud je váš pes vakcinován poprvé, musíte počítat s tím, že vyjet do zahraničí budete moct až po 21 dnech od vakcinace, to samé platí také pokud máte vakcinaci propadlou. Proto doporučuji si zařídit pas nebo zkontrolovat vakcinace, pokud už pas máte s dostatečným předstihem (alespoň měsíc předem).
Ošetření proti echinokokům (odčervení)
Před vstupem na území Irska, Malty a Finska musí být psi ošetřeni proti echinokokům, tj. odčerveni.
Ošetření psů proti echinokokům musí být provedeno veterinárním lékařem ve lhůtě 120 – 24 hodin před vstupem na území těchto států a musí jím být potvrzeno do pasu. V pase musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření, název přípravku a výrobce. Účinnou látkou použitého přípravku musí být praziquantel.
Před vstupem do Rakouska, Slovinska ani Chorvatska nepožadují žádné speciální odčervení, ale na co jsem se zaměřila, je prevence proti srdečním červům. Srdeční červivost je parazitární onemocnění psů způsobené hlísticí Dirofilaria immitis. Dospělý jedinec tohoto parazita žije ve velkých cévách v blízkosti srdce nebo přímo v srdečních dutinách, kde se i množí a vznikají tzv.mikrofilárie. Ty potřebují pro další vývoj jako mezihostitele komára, který žije v zemích od nás na jih (počínaje Rakouskem a Maďarskem). Mapa výskytu onemocnění v Evropě.
K ošetření se dají použít například přípravky Advocate nebo Stronghold.
Ošetření jsem provedla ještě doma a věděla jsem, že se náš Arnošt bude koupat (v řece i v moři), proto jsem nevolila pipetu, která by se mu koupáním vymyla. Použila jsem tabletu Simparica TRIO.
Vždy si dopředu zjistěte, kde je nejbližší veterinární pracoviště v místě, kam jedete. Je dobré mít také v mobilu uložený kontakt na veterinární pohotovost v okolí.
Zvracení a průjem
Proti průjmu na trhu existuje docela dost volně prodejných preparátů. Nejznámější jsou Dia Dog a Enterozoo gel, pokud váš pes občas na průjmy trpí, určitě je přibalte a nezapomeňte na nějaká účinná probiotika. Já mám ráda probiotika Probiovet od firmy Energyvet.
Proti zvracení nic volně prodejného není, ale můžete poprosit vašeho ošetřujícího veterinárního lékaře, aby vám napsat recept na tablety Degan.
Zvracení a průjem jsou v létě velmi nebezpečné stavy, pes se velmi rychle dehydratuje a za pár hodin může jít o život!
První pomoc při kousnutí hadem nebo alergické reakci
Já svým pacientům doporučuji mít s sebou čípky s léky proti otoku a zánětu – kortikoidy. Pokud by se vám v horách nebo někde cestou na odlehlou pláž stalo, že psa kousne had, pobodají včely nebo dostane alergickou reakci na cokoliv, je fajn mít s sebou první pomoc. Poproste vašeho veterinárního lékaře o recept na kortikoidové čípky Rectodelt a následně si ten čípek dejte do injekční stříkačky. Proč? Čípky se mají uchovávat v lednici a když je budete mít s sebou na výletě, roztopí se. Aplikace roztopeného čípku do konečníku není úplně snadná, proto si to doma pojistěte aplikací čípku do injekční stříkačky a tou byste to pak v daný moment mohli snadno aplikovat do konečníku.
Kapky do očí a uší
Oči i uši jsou vystavovány větru, vodě a prachu a může se stát, že se zvukovod ucha nebo spojivka oka zanítí, proto je dobré mít čistící kapky do uší a nějakou borovou vodu nebo Ophthalmo-Septonex oční kapky.
Dezinfekce, obvazový materiál a vytahování klíšťat
Mějte vždy po ruce dezinfekci na rány a oděrky a nějaký nástroj na vytahování klíšťat. Může se stát, že si pes strhne drápek, rozřízne packu nebo se jinak poraní. Ránu se snažte mechanicky očistit od nečistot, nejlépe i vodou a pak dezinfikovat. Poté obvažte obinadlem.
Nepodcenila jsem ani přípravu na výkon, ať už na túrách, při pobytu na pláži a ve vodě. Správná hydratace je také důležitá při dlouhých cestách autem. Pro psy je, obzvlášť v létě, důležitá dostupnost tekutin. Pomocí slin z tlamy se ochlazují a celé jejich tělo potřebuje vodu ke správnému fungování, hlavně pohybová soustava.
Jak zajistit psovi dostatek tekutin?
Samozřejmě mu podáváme často vodu, hlavně v teplém počasí a při aktivitě, kdy se jeho tělo neustále zahřívá, k tomu nám skvěle poslouží cestovní miska, kterou jednoduše složíte do batohu. Můžete si také pomoct domácím zavodněním, co to znamená? Psovi podáte větší množství vody doma před aktivitou.
Ideální je zavodnit 2h před aktivitou 15 ml/ kg živé hmotnosti.
Ale jak psa donutit vodu vypít?
Můžou vám v tom pomoct zavodňovací ochucené přípravky, které psům chutnají a dodají jim další funkční látky. Já jsem zvolila přípravek od firmy CANIS LAB.
K tomu jsem na výletech podávala jejich pamlsky plné energie jako odměnu.
Další must have je náhubek, ve kterém pes pohodlně otevře tlamu. Pozor na stahovací a moc úzké náhubky, pes v nich není schopen otevřít tlamu a tudíž není schopný se ochlazovat! Tyto náhubky by se měly používat jen na krátkodobou fixaci, jinak jsou pro psy nebezpečné.
My jsme náhubek využili v lanovce, v autobusu a na trajektu.
Naplánujte vašemu psovi na dovolené odpočinek. Možná se vám to zdá zbytečné, ale opravdu je žádoucí, aby pes uměl sám odpočívat na ubytování, v kennelce nebo kdekoliv s vámi. Pokud celý den chodíte po horách nebo na pláži pes blbe ve vodě, odpočinek v noci mu nestačí.
Pes potřebuje spát 16 hodin denně, což je důležité pro jeho psychickou pohodu i pro správnou regeneraci tkání a fyzické zdraví.
My jsme měli klec, kterou jsme používali, když Arnošt zůstával sám na ubytování a spal v ní taky v noci (pokud nebylo úplné horko).
Před pár měsíci jsme dostali ortopedické pelíšky z eshopu Hello dog a musím říct, že Arnošt se z nich nehne! Jeden z nich navíc obsahuje dvě matrace a my tu jednu používáme na cesty. Kvalitní odpočinek je pro mě v náročných dnech priorita.
Back on Track
Když už mluvíme o regeneraci, ráda používám regenerační obleček, konkrétně meshku od firmy Back on Track, pomáhá regenerovat pohybový aparát po aktivitě a zároveň psa zahřeje, pokud jsou noci chladnější.
Vesta na plavání
Plavání je společností obecně považováno za zdravý pohyb. Pokud plavete špatně, tak to pro páteř může být spíš kontraproduktivní sport, to samé platí u psů. Psi při plavání přetěžují hrudní končetiny a svalové skupiny hrudníku a zad. Navíc pokud pes miluje vodu a plave dlouho, technika plavání se únavou ještě zhoršuje. Proto doporučuji používat plovací vestu, psovi dodá sebevědomí, protože pro něj pohybu bude snazší. Plavání bude „zdravější“ a bezpečnější.
Obleček, pláštěnka
Hlavně do hor se vám bude hodit pláštěnka nebo jiný funkční obleček, v létě hlavně proti větru a dešti. Letní bouřky a vydatné deště nejsou v horách v létě výjimkou, proto buďte připraveni. Velké množství psů má funkční srst, která tak rychle nepromokne. Pokud, ale prší intenzivně a k tomu fouká, i ta nejhustší srst promokne a chlad a vlhkost působí přímo na tkáně pohybového a nervového aparátu. )
Může dojít k bolesti zad, k uskřinutí nervů nebo k syndromu mrtvého ocasu – o tom se dozvíte více v sérii miniwebinářů Léto v pohodě.
Botičky
Pokud má váš pes citlivé polštářky nebo víte, že se budete pohybovat po náročném terénu (sníh, suť, horký asfalt) zabalte psovi botičky, ve kterých terén snadněji překoná. Tlapky často kontrolujte a případně je večer ošetřete, já ráda používám bambucké máslo.
Postroj
Nemůžu si odpustit poznámku o tom, že do terénu je postroj vhodnější než obojek. V terénu je pravděpodobné, že vás pes potáhne nebo ho vy budete potřebovat přidržet nebo stáhnout k sobě. Takováto manipulace s obojkem není pro psy zdravá. Tahání za obojek poškozuje důležité struktury na krku (průdušnice, štítná žláza, cévy a nervy) a vyvíjí nepřiměřený tlak na krční obratle.
Trasu naplánujte s ohledem na fyzickou kondici vašeho psa a dopředu zjistěte, jestli je terén pro psa vůbec vhodný. Dále dodržujte pravidla dané oblasti, v některých národních parcích nebo rezervacích nesmějí být psi na volno nebo tam dokonce nemají přístup vůbec. Dopředu psa zavodněte, zabalte dostatek vody, misku, granule nebo funkční pamlsky, lékárničku, pláštěnku a můžete vyrazit!
Určitě zvolte dog friendly destinaci s možností úkrytu ve stínu a s dostatečným prostorem pro venčení. Venčení a pobyt venku volte v ranních nebo večerních hodinách nebo i přes den, pokud má pes možnost úkrytu nebo ochlazení ve vodě. My jsme chodili na divoké pláže, kde jsme byli sami nebo s pár dalšími lidmi (a psy :-)), ale zrovna na ostrově Rab byli psi úplně všude a nikomu nevadili. Zeleně a stínu bylo také všude dostatek a když se Arnošt namočil, stín nevyhledával. Výbavu bych volila stejnou jako na horách (snad kromě pláštěnky). Opravdu pozor dávejte na pobyt v rozpálených městech. Pokud vyrážíte za památkami, tak běžte brzy ráno, pozdě večer, nebo když se zhorší počasí. My jsme do města vyrazili v jedno deštivé odpoledne, celé město bylo mokré a krásně ochlazené.
Užijte si krásné léto s vašimi psími parťáky!