S přibývajícími slunečnými dny nás to táhne víc a víc ven. Jarní počasí láká k výletům a my, kteří milujeme hory se už nemůžeme dočkat pořádných túr! Já a moje rodina si výlety do hor moc užíváme.
Co zabalit do batohu, aby vám nic nechybělo?
Obleček– Téma oblékání psů je velice často diskutované a neexistuje jednoznačná odpověď jestli psa oblékat nebo ne. Při rozhodování jestli psa oblékat musíme zohlednit více faktorů. Za prvé záleží na ročním období a teplotě. V létě nám postačí jen tenčí pláštěnka pro případné změny počasí a zimě něco teplejšího, co neprofoukne. Za druhé záleží na konkrétním psovi jaký má typ srsti (s podsadou, bez podsady, krátká, dlouhá) a jestli mu bývá obecně zima nebo spíš teplo. Jako poslední věc zmíním správně zvolený typ oblečku. Nemyslím teď materiály atd., důležitý je střih a aby obleček chránil všechny důležité partie těla.
Občerstvení – V letních měsících je důležitý pitný režim jak pro vás tak pro vašeho pejska. Existují různé typy skládacích, plastových, látkových misek, které v batohu nezaberou moc místa. Je dobré vzít psovi i něco malého na zub.
Botičky – Můžou se hodit v terénu, kde je převážně kamenitý chodník (ve vyšších horách). Pes si tlapky snadno odře nebo se píchne o ostřejší kámen. V létě pozor na rozpálené asfalty a v zimě na drsné ledové plochy. Je dobré je s sebou prostě mít, jsou malé a skladné.
Obinadlo, dezinfekce – V případě poranění tlapek a drápů se hodí mít po ruce první pomoc. Snažíme se mechanicky co nejvíce očistit ránu, omýt vodou, dezinfikovat a pak převázat obvazem, aby se zastavilo krvácení a zamezilo vniku dalších nečistot do rány. Pokud je poranění vážnější, je nutné, aby ránu zkontroloval veterinární lékař. Dezinfekce se hodí také v případě, že psovi vytáhnete klíště.
Ručník – Ať už je váš pes plavec nebo neplavec ručník je dobré mít. Můžete ho vysušit v případě deště.
Postroj – Postroj je mnohem lepší a bezpečnější varianta než obojek. V mé praxi se při terapiích Dornovou metodou setkávám se škaredými blokádami krku, které vznikají nesprávnou manipulací se psem na obojku. Celodenní výlet na obojku si pes určitě neužije! Můžete namítat, že váš pes chodí na volno a postroj nepotřebujete. Jsou místa (národní parky), kde pes na volno být nesmí. Může se vám stát, že potkáte jiné psy a budete muset psa připnout. Jak vybrat dobrý typ postroje se dočtete ZDE.
Věřím, že vám tyto informace pomohly a užijete si se svým parťákem co nejvíc krásných dnů v horách!
Jako veterinární lékařka propojuji vědecké poznatky medicíny s alternativními možnostmi. Specializuji se na prevenci. Ve své praxi učím klienty pečovat o zdraví jejich čtyřnohých kamarádů a předcházet tak nemocem a zraněním.